Modifier
2015.11.23. 18:28
Modifier gének
A modifier gének a dilution-höz hasonlóan működnek, igazából halvány a határ, hogy mi számít dilution-nek, és mi modifier-nek, én az alapján különítettem el őket, hogy dilution-nek vettem mindent, ami az egész testen (vagy majdnem az egészen) visz véghez az alapszínt halványító hatást, míg modifier-nek azokat soroltam, amik csak a test egy részén fejtik ki hatásukat, vagy az alapszíntől függetlenül, egységesen változtatnak, pl szürke szőrökkel, satöbbi.
Roan
(a fenti képen szerintem nem korrekt a színek megnevezése, szóval azt majd a táblázat alapján nézzétek inkább)
Jelölése az Rn vagy R. Az igazat megvallva ez nem egy dilution, sokkal inkább tartozik a fehér mintázathoz (tobiano, stb) de most már ide vettem. Általános magyar fordításban néhány deres (pl pejderes, vércsederes) ló roan génes, ez fehér szőröket ad a lónak. Gyakran keverik a szürkékkel, ám azt egy másik gén szabályozza. Legkönnyebb megkülönböztetés, hogy a roan lónak a feje, lábai mindig sötétetebbek, mint a teste többi része. A lábakon a szín többnyire fordított V alakban végződik. A test lehet egészen világos színű, vagy akár teljesen sötét, kevés világos szőrrel. Érdekesség, hogy sérülések esetén gyakran alapszínű, vagy más árnyalatú szőr nő vissza, az úgynevezett "corn mark".
Érdekesség: A roan a kromoszómán nagyon közel helyezkedik el a tobiano és az extension génekhez. Miért is fontos ez? A közeli elhelyezkedés miatt olyan, mintha a tobiano-val egy helyen lenne, ami miatt nem lehet a ló egyszerre homozigóta tobiano és roan is (RR/TT) csak heterozigótaként, mint a cream és a pearl, egymás párjaként (R/T) ilyenkor a ló nem tudja mindkét gént csikójának továbbadni, csak az egyiket, tehát vagy roan, vagy tobiano csikója lesz, roan tobiano csak akkor, ha a másik szülő is beledob ilyet a "közösbe". Az Extension-nel való működése érdekes: a közeli elhelyezkedés miatt úgymond "kapcsolat" (link) alakul ki az Extension és a Roan között, és a domináns roan gén vagy az 'E'-hez, vagy az 'e'-hez kapcsolódik: a roan gént csak akkor örökíti, ha a kapcsolt Extension-t is.
Példa: adott egy Ee/aa/nR, blue roan ló. Tegyük fel, hogy a roan génje a domináns 'E'-hez kapcsolódik: minden fekete (vagy pej) alapú csikója, akinek örökíti az 'E'-t, roan lesz, ugyanakkor a sárga csikó az 'e'-t öröklik, így ők roan mintázat nélkül születnek. (hacsak a másik szülő nem roan) Ez a kapcsolat viszonylag stabil, ritka esetekben ugyan felbomolhat, felcserélődhet.
Jellegzetes "fordított V" a roan lovak lábán |
|
|
|
"Corn mark" (begyógyult sebhelyek) roan lovakon |
|
|
|
Alapszín
|
+Roan gén
|
Fekete
|
Blue Roan
|
Pej
|
Bay/brown Roan
|
Sárga
|
Red roan
|
Genotípusok
Blue roan
EE/aa/RR - homozigóta fekete és roan, azaz csak blue roan vagy bay roan csikója születhet. (utóbbi csak akkor, ha a párjában van agouti gén)
EE/aa/Rr - homozigóta fekete, heterozigóta roan, születhet blue roan vagy bay roan csikója, ugyanakkor ha a 'r'-t adja tovább, csikója alapszínű, fekete vagy pej lesz, a roan gén továbbadására 50% esély van.
Ee/aa/RR - heterozigóta fekete, homozigóta roan, csak roan génes csikója születhet: blue roan, bay roan vagy red roan.
Ee/aa/Rr - heterozigóta fekete és roan, születhet bármilyen alapszínű, vagy bármilyen roan színű csikója. (szintén 50% esély a roan gén továbbadására)
Bay/brown Roan
EE/AA/RR - minden génjére homozigóta, azaz mindet továbbadja születendő csikójának, aki mindenképpen bay roan lesz.
EE/AA/Rr - a roanra heterozigóta, így pej vagy bay roan csikója lehet
EE/Aa/RR - homozigóta roan és fekete, így csak roan génes csikója lehet, bay roan vagy blue roan.
EE/Aa/Rr - csak a feketére homozigóta, így születhet bay roan, blue roan, pej vagy fekete csikója.
Ee/AA/RR - agouti és roan homozigóta, tehát bay roan vagy red roan csikója lehet.
Ee/AA/Rr - csak az agouti-ra homozigóta, bay roan, red roan, pej vagy sárga csikója lehet.
Ee/Aa/RR - csak a roanra homozigóta, alapszínű csikója nem lehet, de születhet bármilyen roan színben csikó. (bay roan, red roan, blue roan)
Ee/Aa/Rr - mindenre heterozigóta, azaz bármilyen alap- és roan színű csikója lehet. (azaz lehet pej, sárga, fekete, bay roan, red roan, blue roan)
Red roan:
ee/AA/RR - homozigóta agouti és roan, red roan vagy bay roan csikója lehet.
ee/AA/Rr - a roan heterozigóta, 50% az esély red roan vagy bay roan csikóra, egyébként sárga vagy pej csikója lehet.
ee/Aa/RR - homozigóta roan, bármilyen roan színű (red roan, bay roan, blue roan) csikója lehet.
ee/Aa/Rr - heterozigóta roan és agouti, bármilyen alapszínű vagy roan színű csikója lehet.
ee/aa/RR - homozigóta roan, bármilyen roan színű csikója lehet.
ee/aa/Rr - heterozigóta roan, bármilyen alap- vagy roan színű csikója lehet.
Gray/Szürke
Jelölése a G. Elég egyszerű a történet: Ez a gén okozza azt, hogy egy ló kiszürkül. Nem összekeverendő a roan génnel! A gray az egész testre ható, éveken át tartó folyamat, amely során az alapszínű lóból a szürke valamely árnyalata lesz. A szürkülés sebessége minden lónál más, van aki 4 éves korára már szinte hófehér, és van, aki még csak akkor kezd szürkülni. Dominánsan öröklődik, azaz elég egy gén, hogy a csikó is szürküljön. A szürke lónak legalább az egyik szülője szürke.
Genetikai kódját minden esetben az alapszínnel együtt kell felírni!
A szürkeség egyszerűbb fogalmakkal élve egy pigment betegség. A gén eleinte arra készteti a pigmentsejteket, hogy túltermeljék a pigmenteket, ami az úgynevezett hiperpigmentációhoz vezet, tehát a szürke ló előbb besötétedik. Csikóknál is gyakran észrevehető, hogy nem a szokásos csikókori rejtőszínezettel jönnek világra, hanem már egy "felnőttes", hiperpigmentált színezettel. A pigmentek ilyen szintű túltermelése ahhoz vezet, hogy a sejtek hamarosan "kiégnek", azaz nem képesek több pigmentet termelni- ez okozza a szürkülést.
A képen egy eléggé gyorsan szürkülő ló átalakulását láthatjuk. Csikókorában akár egy red roan lóval is össze lehetett volna keverni, de a fej szürkülése mindent elárul.
Genotípusok:
Fekete alap:
EE/aa/GG
EE/aa/Gg
Ee/aa/GG
Ee/aa/Gg
Pej alap:
EE/AA/GG
EE/AA/Gg
EE/Aa/GG
EE/Aa/Gg
Ee/AA/GG
Ee/AA/Gg
Ee/Aa/GG
Ee/Aa/Gg
Sárga alap:
ee/AA/GG
ee/AA/Gg
ee/Aa/GG
ee/Aa/Gg
ee/aa/GG
ee/aa/Gg
Silver/Silver dapple
Jelölése a Z. Ez egy egyszerű gén, a fekete pigmentekre hat: pej esetében a hosszúszőrök és sok esetben a lábak fakó, néha már ezüstös színt vesznek fel, fekete alapon gyakran a test színe is változik, almázott lesz. Sárga lovon (mivel nincs fekete pigmentje) nem mutatkozik, de hordozója lehet a génnek. A köznyelvben bay silver dapple, silver dapple, esetenként a chocolate megnevezés szokott előfordulni. Ez a gén jellemzi a Rocky Mountain horse fajtát.
Flaxen
Jelölése az f, habár a gént még nem térképezték fel, így túl tudományosan sem lehet róla beszélni.. A gén a sárga lovak mosott/kender sörényét okozza. Érdekessége, hogy valószínűleg recesszíven öröklődik, tehát csak akkor mutatkozik, ha 'ff'-ként van jelen. Vehetjük úgy, hogy a normál sörény- és farokszín jelzése az F. Tehát ha a ló FF vagy Ff, akkor normál színű hosszúszőrei vannak, ám a második már hordozója a mosott sörénynek, így ha egy mosott sörényű, vagy egy másik Ff lóval pároztatjuk, akkor van rá esély, hogy a csikója ff, tehát mosott sörényű lesz.
Pangare
Öröklődésmenete még nem ismert, ezért én is csak érintőlegesen veszem. A pangare (vagy mealy) a sárga és pej lovakra van hatással,(a legfrissebb cikkek szerint a feketére nincs hatással) a hasi tájékot, lágyékot, száj- és szem körüli, valamint a lábak belső részét világosítja. Gyakran a flaxen génnel együtt mutatkozik.
Sooty
Leginkább 1 krém génes lovakon (palomino, buckskin) megfigyelhető. A rövidszőrök közé sötétebb szőrszálak kerülnek, almázott (dapple) mintázat jelenik meg. Habár általában a háti tájéktól egyre fakulva halad a mintázat, elég változatos formában tud megjelenni a gén.
Szín sooty gén nélkül |
Szín + sooty gén |
Buckskin
|
Sooty Buckskin
|
Palomino
|
Sooty palomino
|
|